THE ULTIMATE GUIDE TO SIATKOWKA OKA

The Ultimate Guide To siatkowka oka

The Ultimate Guide To siatkowka oka

Blog Article

Choroby siatkówki oka dają różne objawy. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące symptomy, nie można ich ignorować i trzeba jak najszybciej skonsultować się z okulistą.

Istnieje kilka metod leczenia siatkówczaka, a wśród nich wymieniana jest krioterapia, laseroterapia, radioterapia czy chemioterapia. Dobór metody zależy w dużej mierze od rozmiaru guza, skuteczności innych metod i indywidualnego przypadku. Decyduje o niej lekarz prowadzący.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Co to oznacza? Wysypka na ciele. Co oznacza swędząca lub na brzuchu? Astygmatyzm – sprawdź, czy ciebie to nie dotyczy. Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie Czym jest spowodowany ucisk na worek oponowy? Czy to groźne? „Proszę ściągnąć stanik” – mówi lekarz podczas badania. Czy zawsze należy się na to zgadzać? HelloZdrowie

Często chorzy zgłaszają mroczki lub rozbłyski przed oczami, poczucie „mętów” w oku. Niektórym chorobom (np. przebiegającym z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym) mogą towarzyszyć bóle oka lub głowy.

Wśród objawów większości z odmian retinopatii można wymienić pogorszenie widzenia, zniekształcenia obrazu, mroczki przed oczami i krwawe wysięki.

1. Wszczepy mające postać gąbki lub taśmy silikonowej (taśmy są używane zwłaszcza w przypadkach licznych zwyrodnień kraciastych i otworów zajmujących ponad połowę siatkówki oraz przy bardzo rozległych odwarstwieniach). Ich celem jest wgłobienie ściany gałki ocznej, przez co get more info możliwe jest zbliżenie nabłonka barwnikowego z odwarstwioną częścią siatkówki.

Siatkówka oka jest jego najbardziej skomplikowaną częścią. Zbudowana głównie z tkanki nerwowej, wychwytuje impulsy świetlne, przekształca je w sygnały elektryczne i za pośrednictwem nerwu wzrokowego przekazuje do mózgu, który analizuje je i przetwarza na zrozumiały dla nas obraz.

Retinopatia cukrzycowa to choroba siatkówki rozwijająca się na podłożu cukrzycy. W przebiegu cukrzycy dochodzi do utrzymywania się podwyższonego poziomu glukozy we krwi, a to sprzyja nasileniu zjawiska glikemii. Jest to uszkodzenie rozmaitych struktur organizmu.

Leczenie siatkówki i witrektomia Umożliwiamy pełną diagnostykę oraz leczenie tylnego odcinka oka m.in. mikrochirurgiczny zabieg usunięcia ciała szklistego. Więcej

ciała szklistego – półpłynnej substancji wypełniającej przestrzeń. Dzięki temu siatkówka utrzymuje swój kształt, a pojawiający się na niej obraz jest ostry (przy założeniu, że „obiektyw” działa właściwie, a wnętrze oka jest przejrzyste).

Zapewniają widzenie obwodowe – możemy spostrzec przedmioty „kątem oka” – na przykład patrząc prosto przed siebie, nie potykamy się o przedmioty pod nogami albo widzimy nadlatującą piłkę.

Typowym sygnałem choroby są pojawiające się w polu widzenia błyski, mroczki i kształty, których częstotliwość nasila się. Jednak w odwarstwieniu siatkówki istnieje podział objawów na podmiotowe i przedmiotowe.

Ryzyko odwarstwienie siatkówki wzrasta u wszystkich, zwłaszcza jednak u kobiet, po fifty roku życia. Z upływem lat zmienia się bowiem struktura siatkówki oraz ciała szklistego, galaretowatej substancji wypełniającej wnętrze oka. Po pięćdziesiątce ciało szkliste odłącza się od siatkówki. Jeżeli łączące je włókna są nie dość elastyczne, mogą zacząć ciągnąć i oderwać siatkówkę od naczyniówki.

Report this page